نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4
  1. Top | #1

Last Online
    2020/07/07 @
    شماره عضویت
    5
    عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    میانگین پست در روز
    0.20
    سپاس شده : 6,268

آثار تارک الصلوه

آثارتارک الصلوه( ترک نماز)

دردنیا-عالم برزخ-عالم آخرت
    امام صادق(ع) می فرماید: مردی خدمت رسول خدا عرض کردمراوصیتی فرما حضرت فرمود نماز را از روی عمد ترک نکن زیرا کسی که از روی عمد نماز را ترک کند از ملت اسلام بیرون رفته است.
    پیغمبر اکرم می فرماید: چیزی که مسلمانان را کافر می کند ترک نماز واجب عمداً یا خوار و سبک گرفتن نماز است که آن را نخواهد و نیست فاصله بین ایمان و کفر مگر ترک نماز ، ازین حدیث معلوم می شود که ترک واجبات از روی سبک گرفتن دین باشد کفر است.
    پیامبر اکرم فرموده: از ما نیست کسی که از روی سبک شمردن نماز را ترک کند و نماز را خوار شمارد.
    امام صادق هنگام وفا تش فرمود به شفاعت ما نمی رسد کسی که نماز را سبک بشمارد.
    بعضی از تارک الصلواه ها هنگامی که به آنها گفته می شود چرا نماز نمی خوانید در پاسخ می گویند خدا نیازی به عبادت و نماز ما ندارد.
    این از جهالت این عده ناشی می شود چرا که خوب خدا نیازی به نماز ما ندارد آیا ما هم نیازی به خدا نداریم و آیا بنده او نیستیم؟
    «تارک الصواه قلبی سنگ ، و دلی بی رحم دارد».
    ترک نماز از گناهانی است که قران کریم بر آن وعده عذاب داده است. چنانچه در سوره مدثر می فرمایند:
    «بهشتیان از دوزخیان می پرسند چه چیز شما را به دوزخ کشانید.
    جهنمیان در پاسخ می گویند ما از نمازگزاران نبودیم و بیچارگان را طعام نمی دادیم. و با اهل باطل داخل شدیم و روز جزا را انکار می کردیم.

و همچنین در سوره ماعون به کسانی که نماز ر سبک می شمارند اشاره شده است «الذین هم عن صلاتهم صاهون»
    پس از انبیاء و صالحین جماعتی در رسیدند که از فرط و شد ت غفلت و جهالت نماز را ضایع ئ آنرا ترک کردند و شهوات را پیروی کردند. پس زود است که این جماعت برسند به«غی»نام وادی است در جهنم که عذابش شدیتر از سلیر طبقات دوزخ است.
    از ابن عباس منقول است که در آن ماریست که طولش شصت سال و عرضش سی سال راه است و از وقتی که آفریده شده دهان باز نموده و نمی کند مگر برای بلعیدن تارک الصواه و خورندگان شراب.

در سوره زمر می فرماید:«نماز را بپا دارید و از شرک آورندگان نباشید. در این آیه اشاره شده استبه اینکه ترک کننده نماز با بت پرست و مشرک برابر است.
    رسول خدا می فرماید: کسی که نماز را سبک گیرد و در بجا آوردنش سستی نماید خداوند او را پانزده بلا مبتلا می
    می فرماید. شش بلا در دنیا و سه تا در موقع مردنش و سه تا در قبر و سه بلا ی دیگر هنگامیکه از قبر بیرون
    می آید. یعنی در روز قیامت «جهان و آخرت»
    اما شش بلای دنیوی:
    1-خداوند برکت از عمرش بر می دارد.
    2-خداوند برکت از روزیش بر می دارد.
    3-از چهره اش نشانه نیکوکاران برداشته می شود.
    4-هر کار خیری کند پذیرفته نمی شود و پاداشی ندارد.
    5-دعایش مستجاب نمی شود.
    6-از دعای نیکوکاران بهره ای ندارد.
    و اما سه بلای که در هنگام مردنش می باشد:
    1-با ذ لت و خواری می میرد
    2-با تشنگی می میرد.
    3-با گرسنگی از دنیا می رود.
    و حالت عطش او گمانشته می شود که او را فشار دهد و اذیت کند.
    سه بلا که در قبر می رسد:
    1-ملکی در قبر ب او گماشته می شود که او را فشار دهد و اذیت کند.
    2-قبر برایش تنگ می شود «فشار قبر»
    3-قبرش تاریک و در ظلمت است و همچنین وحشتناک.
    سه بلایی که در قیامت است:
    1-ملکی او را به صورت می کشاند
    2-در حسابش سختگیری می شود.
    3-خداوند نظر به او نمی کند و او را پاکیزه نمی کند و برایش عذاب دردناکی است.
    حضرتامام صادق می فرماید:
    نخستین علمی که در روز قیامت از آن باز خواست می شود نماز است. نماز اگر پذیرفته شد اعمال دیگر هم پذیرفته می شود و اگر پذیرفته نشد کارهای دیگر پذیرفته نیست.
    از پیامبر پرسیدن بزرگترین عملی که بندگان به پروردگار خود به سبب آن نزدیک می شوند چیست؟
    حضرت فرمود پس از شناسایی خدا و پیغمبر و اما با فضیلت تر از نماز اول وقت نمی شناسیم.
    پیامبر اکرم می فرماید:

هنگامی که قیامت بر پا می شود موجودی از جنس عقرب از دوزخ بیرون می آید که سرش در آسمان هفتم و دمش زیر زمین و دهانش از شرق تا غرب است و می گوید کجایند کسانی که با خدا و رسولش جنگ کننده بودند.
    پس جبرئیل نازل می شود و می گوید چه کسانی را می خواهی؟
    1-ترک کننده نماز
    2-منع کننده زکات
    3-خورنده ربا
    4-شرابخوار
    5-کسانی که در مسجد حدیث دنیا می کنند یعنی غیبت و تهمت مسلمانان می کنند.
    و نیز می فرماید: در جهنم یک وادی و سرزمینی است که از شدت عذاب آن جهنمیان هر روز هفتاد هزار مرتبه ازآن می نالند و در آن خانه ای از آتش است و در خانه چاهی از آتش و در آن چاه تابوتیست که در آن ماریست که هزار سر دارد و در هر سری هزار دهان و در هر دهان هزار نیش و طول هر نیش هزار زرع است کسی از اصحاب انس گفت یا رسول الله این عذاب برای کیست ؟
    فرمود: برای شرابخور و ترک کننده نماز.
    ویرایش توسط جامانده ق ش : 2017/12/19 در ساعت 12:16 AM
    یاران مردانه رفتند؛ اما هنوز تکبیر وفاداری شان از مناره های غیرت این دیار به گوش می رسد.
    یاران عاشقانه رفتند؛ اما هنوز لاله های سرخ دشت های این خاک به یمن آنان به پا ایستاده اند.

یاران همه رفتند وامانده ام من / از کاروان عشق جامانده ام من

ای شهدا نیمه نگاهی کنید / بر من جامانده دعایی کنید

کوچ کردند رفیقان و رسیدند به مقصد / بی نصیبم من بیچاره که در خانه خزیدم

2. 7 کاربر از جامانده ق ش به خاطر این پست تشکر کرده اند

Tear drop (2012/11/20),unlocker (2014/12/02),آبی آسمونی (2013/02/27),توکل (2013/02/27),جواد (2015/08/13),حس غریب (2012/08/24),رونالدو (2015/03/27)

3. Top | #2

Last Online
    2020/07/07 @
    شماره عضویت
    5
    عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    میانگین پست در روز
    0.20

( عاقبت تارك الصلوة در دنيا و آخرت )

سري كه سجده ندارد ، كفن بر او حيف است گلـــي كه بته ندارد ، چمن بر او حيف است دلي كه درد ندارد ، بدان كه آن دل نيـــــــست سري كه عقل ندارد ، بدن بر او حيف است

پيش از هر چيز چه خوب است بدانـيم که نماز بعد از واقعه اسری و معراج نبی کريم«ص» فرض گرديده نخست از جانب خداوند متعال پنجاه وقت نماز درشبانه روز تعيين شده بود وبعد از بار رفت وآمد و درخواست حضرت رسول اكرم«ص» برای کم کردن نمازاز پنجاه وقت به پنج وقـت تخفيف يافته و خداوند کريم به آنحضرت«ص» فرموده اند که هر يک از امتـيانِ تو اين پنج وقت نماز را اداء کنند ثواب همان پـنجاه وقت را به او خواهيم داد پس اگر امروز از ما مسلمانان يک وقت نماز قضا شود گويا كه ما ده وقت نماز را از دست داده ايم و اگر يك وقت نماز را ترك كـنيم گويا كه ده وقت نماز را ترك كرده ايم.
    نماز چراغ قبرمومن است ، نماز كليد دربهشت است و نماز نور مومن است آن نمازي كه داراي اين همه فضايل است امروز مي بينيم كه در بين عده اي از مسلمانان غريب شده است

مسلماني كه ادعاي اُمتي بودن آنحضرت«ص» را مــيكند ( در قلبش محبت مال ، همسر ، اولاد ) جا گرفته ولي هيچ رغبتي به نماز ندارد و حتي خودم شخصاً افرادي را در ماحـــول خويش ميشناسم كه روزها چه كه حتي ( هفته ها و ماه ها ) يك ركعت نماز هم نميخوانند در صورتي كه كاملاً صحتمند اند اما نماز را ترك ميكنـند ، اين گروه از افراد غافل اند از اينكه پروردگارعالم و رسول مقبولش در مورد تارك صلوة چه ارشاداتي به مومنين فرمودند .
    الله سبحان در قرآن كريم در سوره « مدثر/آيات ۴۲ و ۴۳ » ميفرمايند :
    ترجمه :
    وقتيكه مومنان از گناهكاران ميپرسند چه باعث شد كه شما به دوزخ داخل شديد آنها در جواب مي گويند ما از جمله نمازگزاران نبوديم .
    و در سوره « ماعون » پروردگار متعال ميفرمايند:
    ترجمه :
    عذاب خدا بر نمازگزاراني كه در نمازهاي خويش سستي وغفلت مي كنند و يا به آن اعتنايي نمي كنند.در چند حديث شريف آمده است كه حضرت محمد مصطفي«ص» در مورد مسلماني كه نماز را قصداً ترك ميكنند وعيدهاي سختي فرمودند : ( حديث شريف ) : كسيكه نماز را قصداً ترك ميكند در روز حشر بي نصيب از هر نور و وسيله نجات است و آن شخص با قارون، هامان و اُبـي بن خلف حشر خواهد شد .

( حديث شريف ) : در واقعه اسراء معراج آمده است كه رسول الله«ص» بر مردمي مي گذشتـند كه آن مــــردم سرهاي شان را با سنگ مي كوبيدند و از سرهاي شان خون جاري مي شد و بعد از مدتي سـرهاي شان دوباره به حالت اول بر مي گشت و آنـها دوباره آن سنگ را مانند اول بر مي داشتند به سرهاي شان مي زدند .

آنحضرت«ص» از حضرت جبراييل«ع» پرسيدند كه اين ها چه كساني هستند ؟
    حضرت جبراييل«ع» فرمودند:
    اين ها كساني هستند كه در دنيا نماز را قصداً ترك مي كردند و درآن سستي مينمودند.
    ( حديث شريف ) : كسانيكه نماز را ترك ميكنند خداوند«ج» آنها را به « 1۵ » نوع عذاب گرفتار مي كنند .
    ( 5 ) نوع عذاب در دنيا .
    ( 3 ) نوع عذاب در وقت جان كندن .
    ( 3 ) نوع عذاب در قبر .
    ( 4 ) نوع عذاب در روز محشر .

( 5 ) نوع عذاب در دنيا :
    1- بركت از زندگي او گرفته ميشود.
    2- دعايي او قبول نميشود.
    3- نور صالحين از چهره اش بر داشته مي شــود.
    4- دعاي اشخاص صالح در حق او قبول نمي شود.
    5- اعمال خير او نيز مورد قبول حق تعالي قرار نمي گيرد.

( 3 ) نوع عذاب در وقت جان كندن :
    1- آدم بي نماز با ذلت وخواري ميميرد.
    2- آدم بي نماز گرسنه ميميرد.
    3- آدم بي نماز تشنه ميميرد.

( 3 ) نوع عذاب در قبر:
    1- قبرش چنان تنگ ميشود كه استخوانهاي قفسه سينه اش در يكديگر داخل مي شوند.
    2- در قــبر او دريچه اي به طرف جهنم باز مي شود و از آن آتشي در قبرش افروخته مي شود.
    3- در قبر او چنان ماري مسلط مي شود كه چشمانش از آتش و ناخن هايش از آهن است و برايش ميگويد كه خداوند«ج» مرا بر تو مسلط كرده بخاطر ضايع كردن نماز ، تا ترا نيش بزنم.
    ميگويند وقتيكه او را نيش ميزند به سبب آن ترك كننده نماز هفتاد گز به زمين فرو مي رود و همين طور اين حالت عذاب تا قيامت ادامه پيدا مي كند.

( 4 ) نوع عذاب در روز محشر :
    1- از او به سختي حساب گرفته ميشود.
    2- خداوند«ج» به غضب به او نگاه ميكند.
    3- او در جـهنم انداخته خواهد شد.
    4- بر چــهره اش سه خط چنين نوشته خواهد شد
    ( اي ضايع كننده حق الله،
    اي مخصوص عذاب الله ،
    تو در دنيا حق الله را ضايع كردي و امروز تو از رحمت الله مايوس خواهيد شد ).
    الله«ج» ما و شما را توفيق دهد تا پنج وقت نماز خويش را در اوقاتش بخوانيم .
    مَرجع: كتاب« عقوبت تارك الصلوة »
    ویرایش توسط جامانده ق ش : 2013/03/28 در ساعت 08:50 AM
    یاران مردانه رفتند؛ اما هنوز تکبیر وفاداری شان از مناره های غیرت این دیار به گوش می رسد.
    یاران عاشقانه رفتند؛ اما هنوز لاله های سرخ دشت های این خاک به یمن آنان به پا ایستاده اند.

4. 6 کاربر از جامانده ق ش به خاطر این پست تشکر کرده اند

Tear drop (2012/11/20),unlocker (2014/12/02),آبی آسمونی (2013/02/27),توکل (2013/02/27),جواد (2015/08/13),رونالدو (2015/03/27)

5. Top | #3

Last Online
    2020/07/07 @
    شماره عضویت
    5
    عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    میانگین پست در روز
    0.20

نماز، یاد خداست : "وَ أَقِم ِ الصَّلَوَة َ لِذِکْرِی َّ; (طه ، 14) و نماز را به خاطر یاد من اقامه کنید." کسی که از نماز دوری کند زندگی تنگ و سختی خواهد داشت و در قیامت کور محشور می شود: "وَ مَن ْ أَعْرَض َ عَن ذِکْرِی فَإِن َّ لَه ُ مَعِیشَة ً ضَنکًا وَ نَحْشُرُه ُ یَوْم َ الْقِیَـَمَة ِ أَعْمَی َ; (طه ، 124) و هر کس از یاد من روی گردان شود زندگی تنگ ]و سختی [ خواهد داشت و روز قیامت او را نابینا محشور می کنیم ."

سلمان مى گويد: در محضر حضرت رسول صلى الله عليه و آله در سايه درختى به سر مى برديم . آن حضرت شاخه اى از آن درخت را گرفت و آن را تكان داد، برگهاى آن ريخته شد. حضرت رسول صلى الله عليه و آله به حاضران فرمودند: آيا از من نمى پرسيد اين چه كارى بود كه كردم ؟ گفتم : اى رسول خدا، علت اين كار را به ما خبر بده ، فرمودند: ان العبد المسلم اذا قام الى الصلاة تحتاتت عنه خطاياه كما تحتاتت ورق هذه الشجرة . يعنى همانا بنده مسلمان هرگاه به نماز ايستاد، گناهان او مى ريزد، همان گونه كه برگهاى اين درخت مى ريزد.
    ویرایش توسط جامانده ق ش : 2014/11/28 در ساعت 08:50 PM

6. 4 کاربر از جامانده ق ش به خاطر این پست تشکر کرده اند

unlocker (2014/12/02),جواد (2015/08/13),حیات طیبه (2014/12/05),رونالدو (2015/03/27)

7. Top | #4

Last Online
    2020/07/07 @
    شماره عضویت
    5
    عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    میانگین پست در روز
    0.20

تارک نماز
    1- قال النبي(ص): من ترک صلاته حتي تفوته من غير عذر فقد حبط عمله ثم قال: بين العبد و بين الکفر ترک الصلاة(1).
    پيامبر فرمودند: کسي که بدون عذر نماز نخواند تا اين که فوت شود از او چنين شخصي ساير اعمال او از اعتبار ساقط است. سپس فرمود: فاصله بين بنده و کفر ترک نماز است به اين معني که اگر نماز را ترک نمود کافر گرديده است.
    2- سئل ابوعبدالله(ع) ما بال الزاني لاتسميه کافرا، و تارک الصلاة قد تسميه کافرا و ما الحجة في ذلک؟
    قال: لان الزاني و ما اشبهه انما يفعل ذلک لمکان الشهوة و لانها تغلبه و تارک الصلاة لايترکها الا استخفافا بها.
    و ذلک لانک لاتجد الزاني ياتي المراة الا و هو مستلذ لاتيانه اياها قاصدا اليها و کل من ترک الصلاة قاصدا اليها فليس يکون قصده لترکها للذة انتفت اللذة وقع الاستخفاف و اذا وقع الاستخفاف وقع الکفر(2).
    از امام صادق سؤال شد: آيا چه فرقي است بين زناکار و بين شخصي که نماز را ترک نموده که به شخص زناکار کافر گفته نمي شود امّا فردي که نماز را ترک نموده کافر ناميده مي شود؟ و دليل آن چيست؟
    حضرت فرمودند براي اين جهت است که زاني و امثال آن زنا انجام مي دهد به خاطر شهوت امّا تارک نماز نماز نمي خواند مگر به جهت استخفاف و سبک شمردن نماز.
    و دليل بر اين که انگيزه شخص زناکار شهوت او است و تارک نماز انگيزه اش سبک شمردن نماز، اين است که شخص زناکار قصد زن زناکار را نمي کند مگر براي لذت بردن از او تا شهوتش برطرف شود، امّا شخص تارک نماز ترک نماز نمي کند براي لذّت پس وقتي هدف از ترک نماز لذّت نشد قطعي است که به جهت استخفاف نماز است و زماني که استخفاف و بي اعتنايي به نماز به وجود آيد وجود کفر حتمي است.
    3- قال النبي(ص): من ترک صلاة لايرجو ثوابها و لا يخاف عقابها فلا ابالي أ يموت يهوديا او نصرانيا او مجوسيا(3).
    پيامبر (ص) فرمود: شخصي که ترک نماز کند به جهت اين که به ثواب او اميد ندارد و از عقاب او هم ترس ندارد پس شکّي نيست که يهودي و يا نصراني و يا مجوس مرده است به اين معني که به دين اسلام نمرده است.
    4- قال النبي(ص): من اعان تارک الصلاة بلقمة او کسوة فکانما قتل سبعين نبيا اولهم آدم و آخرهم محمد(4).
    پيامبر(ص) فرمودند: کسي که کمک کند به شخصي که نماز را ترک مي کند حتّي اگر با يک لقمه نان يا يک پيراهن باشد گويا هفتاد پيامبر را کشته است اوّل آنها حضرت آدم و آخر آنها محمّد.
    5- قال النبي(ص): من اعان تارک الصلاة فکانما زني مع امه الف مرة في بيت الله الحرام و من اعطاه شربه ماء او لقمة واحدة فکانما هدم الکتبه الف مرة(5).
    پيامبر(ص) فرمودند: کسي که کمک کند به تارک نماز همانند شخصي است که با مادر خود هزار مرتبه در کعبه زنا کرده باشد، و نيز شخصي که يک ليوان آب يا يک لقمه غذا به فردي که نماز خود را ترک مي کند بدهد همانند کسي است که هزار مرتبه خانه خدا را خراب کرده باشد.
    6- قال النبي(ص): من احرق سبعين مصحفا، و قتل سبعين نبيا، و زني مع والدته سبعين مرة في الکعبة فهو اقرب برحمة الله من تارک الصلاة(6).
    پيامبر(ص) فرمودند: کسي که هفتاد قرآن را بسوزاند، هفتاد پيامبر را به قتل برساند، و هفتاد مرتبه در کعبه با مادر خود زنا کند چنين شخصي به رحمت خدا نزديک تر است از کسي که نماز را ترک کند.
    7- قال النبي(ص): تارک الصلاة ملعون في التورية، ملعون في الانجيل، ملعون في الزبور، ملعون في القرآن، ملعون في لسان جبرئيل، ملعون في لسان ميکائيل، ملعون في لسان اسرافيل، ملعون في لسان محمد(7).
    پيامبر (ص) فرمودند: شخصي که ترک نماز کند در کتب آسماني مثل: تورات، انجيل، زبور و قرآن مورد لعن قرار گرفته، حتّي از طرف ملائکه مقرّب خدا مثل جبرئيل، ميکائيل، اسرافيل و بالاتر از همه مورد لعن من هم قرار گرفته است.
    8- قال النبي(ص): اذا کان يوم القيامة يخرج من جهنم جنس من عقرب راسه في السماء السابعة و ذنبه الي تحت الثري و فمه من المشرق الي المغرب فقال اين من حارب الله و رسوله ثم هبط جبرئيل (ع) فقال يا عقرب من تريد؟
    قال اريد خمسه نفر، تارک الصلاة، و مانع الزکاة، و آکل الربا، و شارب الخمر، و قوما يحدثون في المسجد حديث الدنيا(8).
    پيامبر (ص) فرمودند: چون روز قيامت شود حيواني از نوع عقرب از جهنّم خارج شود که سر او در آسمان هفتم و دم او در طبقه هفتم زمين و دهان او بين مشرق تا مغرب عالم، و صدا مي زند چه کسيست که با خدا و پيامبر جنگ کرده باشد؟ پس جبرئيل نازل مي شود و مي گويد اي حيوان چه کسي مقصود تو است؟
    پس او گويد پنج نفر، شخصي که ترک نماز کرده باشد، و کسي که زکات مال خود را نداده باشد و شخصي که شراب آشاميده باشد، و کسي که ربا خورده باشد، و پنجم جماعتي که در مسجد صحبت دنيا نموده باشند...
    پي نوشت ها :

1- بحارالأنوار: جلد 79 صفحه 202، حديث 2.
    2- بحارالأنوار: جلد 79 صفحه 214، حديث 27.
    3- بحارالأنوار: جلد 79 صفحه 202.
    4- انوار الهداية: جلد1 صفحه 196، جامع الاخبار ص 74.
    5- انوار الهداية: جلد 1 صفحه 196.
    6- انوار الهداية: جلد1 صفحه 197.
    7- انوارالهداية 1 صفحه 197.
    8- بحارالأنوار: جلد 76 صفحه 149.

منبع: کتاب جايگاه نماز در احاديث و روايات

8. 3 کاربر از جامانده ق ش به خاطر این پست تشکر کرده اند

توکل (2015/08/13),جواد (2015/08/13),حیات طیبه (2015/08/12)

آسمانی ها Members who have read this thread : 0

You do not have permission to view the list of names.

کلمات کلیدی این موضوع

آسمانی ها مجوز های ارسال و ویرایش